Dokumenty aplikacyjne
Pamiętaj - pracę dostają nie Ci,
którzy najwięcej wiedzą o tej pracy,
lecz Ci, którzy najwięcej wiedzą
o tym jak dostaje się pracę.
Dick Larthop
SPOSOBY POSZUKIWANIA PRACY
Szukanie pracy to też praca i nikt nie wykona jej lepiej niż Ty sam. Jest ona czynnością trudną i często stresującą, dlatego powinieneś dobrze się do niej przygotować. Najważniejsze jest odpowiednie zaplanowanie poszukiwań.
W związku z tym:
- zawsze kiedy wychodzisz z domu bierz ze sobą wzór podania i życiorysu;
- powiadom jak największą liczbę osób o tym, że szukasz pracy.
- czytaj broszury i inne publikacje o tym, jak znaleźć zatrudnienie;
- zapisuj wszystkich pracodawców, z którymi się kontaktujesz, daty spotkań z nimi oraz nazwiska osób, z którymi rozmawiałeś. W przeciwnym razie szybko się pogubisz;
- skorzystaj z pomocy doradców zawodowych lub instytucji mających za zadanie wspierać osoby poszukujące pracy
Pamiętaj o istnieniu ABC poszukiwania pracy. Są to:
- Aktywność – bądź aktywny, wykorzystuj wszelkie dostępne możliwości, a przede wszystkim nie czekaj aż praca sama Cię znajdzie.
- Bezpośredniość – najefektywniejsze są bezpośrednie kontakty ze znajomymi, pracodawcami czy urzędami pracy.
- Cierpliwość – nawet po wykonaniu kroku A i B może okazać się, że trzeba będzie poczekać na znalezienie pracy. Pamiętaj, że proces długotrwały i konieczne jest wykazanie się cierpliwością.
Możesz szukać pracy jednocześnie decydując się na bezpłatne staże, praktyki oraz uczestnicząc w kursach poszerzających zakres Twoich umiejętności. Te zabiegi zwiększą Twoją konkurencyjność na rynku pracy. Pracodawca z pewnością zauważy Twoją przedsiębiorczość i aktywność, co może tylko i wyłącznie zadziałać na Twoją korzyść.
PAMIĘTAJ!!!
Zanim zabierzesz się za poszukiwanie pracy sporządź swoje CV w kilku egzemplarzach oraz wzór listu motywacyjnego, który będziesz potem dopasowywać do konkretnych ofert. Nie wysyłaj tego samego CV do wszystkich firm, różnicuj je pod kątem zadań i obowiązków