Dokumenty aplikacyjne

Pamiętaj - pracę dostają nie Ci,
którzy najwięcej wiedzą o tej pracy, 
lecz Ci, którzy najwięcej wiedzą 
o tym jak dostaje się pracę. 
Dick Larthop


 

SPOSOBY POSZUKIWANIA PRACY


Szukanie pracy to też praca i nikt nie wykona jej lepiej niż Ty sam. Jest ona czynnością trudną i często stresującą, dlatego powinieneś dobrze się do niej przygotować. Najważniejsze jest odpowiednie zaplanowanie poszukiwań.

W związku z tym:

  • zawsze kiedy wychodzisz z domu bierz ze sobą wzór podania i życiorysu; 
  • powiadom jak największą liczbę osób o tym, że szukasz pracy. 
  • czytaj broszury i inne publikacje o tym, jak znaleźć zatrudnienie; 
  • zapisuj wszystkich pracodawców, z którymi się kontaktujesz, daty spotkań z nimi oraz nazwiska osób, z którymi rozmawiałeś. W przeciwnym razie szybko się pogubisz;
  • skorzystaj z pomocy doradców zawodowych lub instytucji mających za zadanie wspierać osoby poszukujące pracy

 

Pamiętaj o istnieniu ABC poszukiwania pracy. Są to:

  • Aktywność – bądź aktywny, wykorzystuj wszelkie dostępne możliwości, a przede wszystkim nie czekaj aż praca sama Cię znajdzie. 
  • Bezpośredniość – najefektywniejsze są bezpośrednie kontakty ze znajomymi, pracodawcami czy urzędami pracy. 
  • Cierpliwość – nawet po wykonaniu kroku A i B może okazać się, że trzeba będzie poczekać na znalezienie pracy. Pamiętaj, że proces długotrwały i konieczne jest wykazanie się cierpliwością.


Możesz szukać pracy jednocześnie decydując się na bezpłatne staże, praktyki oraz uczestnicząc w kursach poszerzających zakres Twoich umiejętności. Te zabiegi zwiększą Twoją konkurencyjność na rynku pracy. Pracodawca z pewnością zauważy Twoją przedsiębiorczość i aktywność, co może tylko i wyłącznie zadziałać na Twoją korzyść.

 

 

PAMIĘTAJ!!!

Zanim zabierzesz się za poszukiwanie pracy sporządź swoje CV w kilku egzemplarzach oraz wzór listu motywacyjnego, który będziesz potem dopasowywać do konkretnych ofert. Nie wysyłaj tego samego CV do wszystkich firm, różnicuj je pod kątem zadań i obowiązków

 

 

Człowiek - najlepsza inwestycja