Gdzie szukać pracy ?

Metody poszukiwania pracy:

Sieć kontaktów – networking – osoby znajome, rodzina, przyjaciele mogą być cennym źródłem informacji o wolnych miejscach pracy. Często też ich poparcie może okazać się przydatne w momencie podejmowania przez pracodawcę decyzji o zatrudnieniu.


Targi pracy – to spotkania większej ilości pracodawców i osób zainteresowanych podjęciem pracy, trwają 1 – 2 dni, oferują na specjalnych stoiskach zorganizowanych przez pracodawców różne miejsca pracy. Uczestnictwo w targach pracy daje możliwość osobistego spotkania się z pracodawcami i stwarza szanse nawiązania nowych kontaktów. Zorientujesz się jakiego rodzaju stanowiska firmy oferują, jakie mają wymagania oraz jak przebiega proces rekrutacji.


Kontakt bezpośredni – czasami skuteczną metodą poszukiwania pracy może być nawiązanie bezpośredniego kontaktu z pracodawcą. Jedną z możliwości jest nawiązanie telefonicznego kontaktu z osoba, która jest odpowiedzialna za rekrutacje w firmie. W ten sposób dowiesz się jakie warunki trzeba spełniać, by ubiegać się o pracę. Możesz także bezpośrednio skontaktować się z pracodawcą bez wcześniejszego telefonowania. Pamiętaj, że nic nie zastąpi bezpośredniego kontaktu, lecz warunkiem wywarcia pierwszego, pozytywnego wrażenia jest sumienne przygotowanie się do spotkania. Powinieneś mieć ze sobą CV. Przed wizytą dowiedz się jak najwięcej o firmie, by udowodnić, że dobrze znasz branżę, w której firma działa oraz samą firmę. Posiadaj sprecyzowane oczekiwania co do stanowiska, jakie Cię interesuje i zastanów się, o co chciałbyś spytać.

Internet –ogłoszenia o aktualnych ofertach pracy dostępne są na stronach firm doradczych, na różnych portalach i serwisach. Portal Praca.pl wydał niedawno poradnik pt. "Jak skutecznie znaleźć wymarzoną pracę". Jest to kompleksowe opracowanie, które zawiera szereg wskazówek dla osób poszukujących pracy.
Wersja elektroniczna poradnika znajduje się tutaj: http://www.praca.pl/poradnik/poradnik.html

Agencje pośrednictwa pracy, doradztwa personalnego - działanie agencji opiera się głównie na poszukiwaniu pracowników, którzy spełniają wymagania konkretnego pracodawcy. Wyszukują one osoby spełniające określone kryteria, często przeprowadzają wstępną rekrutację i selekcje, a następnie przedstawiają – pracodawcy – osoby, które w największym stopniu spełniają postawione przez niego wymagania.


Urzędy pracy – są to instytucje, które prowadzą rejestr oferowanych miejsc pracy na danym obszarze. Warto nawiązać kontakt z pośrednikiem pracy, przedstawić swoje oczekiwania i poprosić o informację w sytuacji, gdy pojawi się oferta zgodna z Twoimi preferencjami.


Ogłoszenia w prasie - to jeden z popularniejszych sposobów poszukiwania pracy. Szybko i łatwo można mieć dostęp do dużej ilości ofert. Równocześnie musisz się liczyć z duża ilością osób aplikujących na to samo stanowisko. W Polsce gazeta o zasięgu krajowym publikująca oferty pracy to Gazeta Wyborcza. Jeżeli decydujesz się na umieszczenie swojego anonsu pamiętaj, że powinien on zawierać: zawód, staż pracy, umiejętności, oczekiwania jakiej pracy poszukujesz i przede wszystkim numer telefonu, pod którym można Cię zastać.

Człowiek - najlepsza inwestycja